Podsumowanie IOSW 2008 „Jabłonowo Pomorskie – Pekin”

W dniach 13-15 czerwca 2008 r. pięćdziesięcioosobowa ekipa sportowców z Solca Kujawskiego uczestniczyła w finałach XIII Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich Pekin 2008, które odbyły się w Jabłonowie Pomorskim. Nasi sportowcy startowali w takich dyscyplinach jak: szachy, lekka atletyka, koszykówka mężczyzn, tenis stołowy, kolarstwo, strzelectwo, podnoszenie ciężarka oraz w konkurencjach dla osób niepełnosprawnych. Była to dopiero czwarta Olimpiada soleckich sportowców, którzy uczestniczą w tych zmaganiach od 1996 roku i dotychczas na każdej poprzedniej zdobywali po 4 medale. Tym razem było znacznie lepiej, bowiem dorobek solecczan to 8 medali. Tradycyjnie najsilniejszym punktem ekipy byli szachiści, którzy zdobyli dwa tytuły mistrzowskie a łącznie aż 4 medale. Oto medaliści z reprezentacji Solca:

Złote – Kamila Gładki i Sławomir Jakubik (oboje szachy)

Srebrne – Rafał Borgula (szachy) i Paweł Marchel (półmaraton)

Brązowe – Paulina Musiałowska (szachy), Bartłomiej Baryza (bieg na 1000 m), Maciej Dąbkowski (półmaraton) i Jerzy Nowak (wielobój sprawnościowy)

Podobnie jak 4 lata temu, w ostatnim dniu Igrzysk, rozegrano zawody dla osób niepełnosprawnych, w których nasi sportowcy zdobyli 5 medali i wygrali klasyfikację drużynową. Medale zdobyli:

Złote – dwa Marcin Wesołowski (skok w dal i pchnięcie kulą) i Krzysztof Beyger (wyścig na wózkach na 400 m)

Srebrne – Dorota Bucław (wyścig na wózkach na 100 m) i Rafał Siwiński (pchnięcie kulą)

Poza pozycjami medalowymi nasi sportowcy osiągnęli kilka czołowych lokat:

4 miejsca – Hanna Napierała (skok w dal), Damian Kamiński (szachy), Wioleta Bejtka (skok w dal niepełnosprawnych) oraz Daniel Jabłoński (skok w dal niepełnosprawnych), 5 miejsca – Karolina Kołodziejska (strzelectwo), sztafeta olimpijska kobiet (800 x 400 x 200 x 100 m), Szymon Paliwoda (tenis stołowy), drużyna koszykarzy, drużyna w pojedynku strzeleckim, Wioleta Bejtka (bieg na 100 m niepełnosprawnych), Jolanta Spólnik (trójbój oraz skok w dal niepełnosprawnych), Daniel Jabłoński (bieg na 100 m niepełnosprawnych).

Pozostali zawodnicy również spisali się na miarę swoich możliwości, co przysłużyło się do zajęcia przez Solec Kujawski ósmego miejsca w klasyfikacji punktowej gmin miejskich i miast (a dwunastego ogółem, spośród 63 reprezentacji miast oraz gmin) z dorobkiem 466,0 pkt. Należy zaznaczyć iż na poprzednich Igrzyskach nasi zawodnicy zajęli 11 miejsce z dorobkiem 389,5 pkt. W klasyfikacji drużynowej powiatów natomiast Powiat Bydgoski zajął drugie miejsce.

Miejmy nadzieję, że za 4 lata na XIV Igrzyskach Olimpijskich Sportowców Wiejskich, które odbędą się w Tucholi, reprezentacja naszego miasta zaprezentuje się równie udanie.