Podsumowanie IOSW 2012 „Tuchola – Londyn”

W dniach 15-17 czerwca 2012 r. w Tucholi odbyły się XIV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego „Tuchola – Londyn 2012”. Przez trzy dni ponad 1900 sportowców z całego województwa toczyło zmagania o medale w ponad 20 dyscyplinach sportowych.

Reprezentacja Solca Kujawskiego liczyła 33 osoby, które brały udział w finałach zmagań w koszykówce kobiet, lekkiej atletyki, szachów, tenisa stołowego, strzelectwa, kolarstwa, kręgli oraz podnoszenia ciężarka.

Nasz start należy ocenić zdecydowanie pozytywnie, gdyż po raz kolejny poprawiliśmy swe osiągnięcie sprzed czterech lat, tym razem plasując się na bardzo wysokim piątym miejscu (na niespełna 30) w klasyfikacji punktowej Miast i Gmin województwa kujawsko-pomorskiego (poprzednio miejsce ósme).

Nasi reprezentanci zdobyli pięć medali:

  • Złoty – Sławomir Jakubik (szachy)
  • Srebrny – drużyna koszykówki kobiet
  • Brązowe – Paweł Marchel (półmaraton), Ewa Sokołowska (tenis stołowy – kategoria: Seniorki) oraz Szymon Paliwoda (tenis stołowy – kategoria: Juniorzy).

Zdobyliśmy również sporo miejsc wysoko punktowanych. O krok od podium byli: Daniel Szczepański (tenis stołowy – kategoria: Seniorzy), Patryk Szmejter (lekka atletyka – bieg na 1500 m i 3000 m) oraz Bartosz Wawrzyniak (lekka atletyka – bieg na 100 m) – wszyscy zajęli czwarte lokaty. Na miejscu piątym Paweł Marchel zakończył bieg na 3000 m, Bartosz Wawrzyniak bieg na 200 m, zaś Krzysztof Rychlewski – podnoszenie ciężarka.

Spośród soleckiej ekipy największy sukces zanotował Sławomir Jakubik. Ten utytułowany szachista zdobył swój już trzeci złoty krążek.

Największym zaskoczeniem był niewątpliwie medalowy start jedynej naszej drużyny – koszykarek. Po niezbyt korzystnym losowaniu wydawało się iż bardzo ciężko będzie walczyć o jakikolwiek medal. Rzeczywistość okazała się jednak inna, co niewątpliwie wynagrodziło cały trud włożony przez zawodniczki w wielomiesięczne przygotowania. Po porażce z Janikowem (zespół ten został zdyskwalifikowany, gdyż grała w nim nieuprawniona zawodniczka grająca na co dzień w 1 lidze) i bardzo wysokiej wygranej z reprezentacją Szubina, nasze koszykarki w niedzielnym finale spotkały się ze zwycięzcą grupy B – medalistkami poprzedniej Olimpiady, zespołem z Pruszcza, który wydawał się zdecydowanym faworytem spotkania. Nasza drużyna nie poddała się jednak i co prawda przegrała, jednak najmniejszą z możliwych różnic – jednym punktem, po bardzo dramatycznej końcówce. Kolejne miejsca w turnieju zdobyły: Szubin, Mrocza, Dobrcz oraz Janikowo.

Oto szczegóły spotkań koszykarek:

Mecze w grupie A:

Solec Kujawski – Janikowo 23 : 67 (wynik zweryfikowany na 20:0)

Punkty: Małgorzata Nowak – 9, Marta Bielecka i Paulina Owieśna – po 5, Agnieszka Dulat i Karolina Krakowiak – po 2

Solec Kujawski – Szubin 69 : 39

Punkty: Karolina Krakowiak – 28, Małgorzata Nowak – 25, Kinga Boczkaja – 9, Marta Bielecka – 5 i Magdalena Bogusławska – 2

FINAŁ:

Solec Kujawski – Pruszcz 35 : 36

Punkty: Marta Bielecka – 15, Karolina Krakowiak – 11, Kinga Boczkaja – 5 i Małgorzata Nowak – 4

W naszym zespole obok wyżej wymienionych koszykarek grały ponadto: Agnieszka Rutkowska, Wioleta Dulat, Karolina Roszak i Agnieszka Bojakowska. Trenerem zespołu był Łukasz Czarczyński.

Brązowe medale to kolejny bardzo dobry występ Pawła Marchela (4 lata temu zdobył na tym dystansie srebrny medal) oraz tenisistów stołowych. Zarówno Szymon Paliwoda (junior) jak i Ewa Sokołowska (seniorka) musieli stoczyć aż sześć ciężkich pojedynków by osiągnąć olimpijskie podium.

Wszystkim reprezentującym nasze miasto na finałach (i w eliminacjach) XIV Igrzysk serdecznie dziękujemy. Za cztery lata podobna Olimpiada – tym razem Chełmno – Rio de Janeiro 2016, w eliminacjach i finałach której postaramy się zaprezentować jak najkorzystniej.