Basen sportowy Parku Wodnego OSiR

Regulamin Parku Wodnego przy OSiR w Solcu Kujawskim

REGULAMIN OGÓLNY PARKU WODNEGO OŚRODKA SPORTU I REKREACJI W SOLCU KUJAWSKIM (załącznik nr 1 do zarządzenia nr 12/2024 Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim z dnia 31.12.2024 r.):

ZASADY OGÓLNE:

  1. Park Wodny jest integralną częścią Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim i jest jednostką organizacyjną Gminy Solec Kujawski.
  2. Osoby korzystające z Parku Wodnego mają obowiązek, przed kupnem biletu, zapoznać się z niniejszym regulaminem, a przed skorzystaniem z poszczególnych urządzeń lub stref – obowiązek zapoznania się z instrukcjami i regulaminami szczegółowymi, dotyczącymi korzystania z tych urządzeń lub stref oraz stosowania się do wszystkich zawartych w nich postanowień.
  3. Opiekunowie oraz członkowie grup zorganizowanych zobowiązani są zapoznać się również z odrębnym regulaminem korzystania z Parku Wodnego przez grupy zorganizowane.

GODZINY OTWARCIA:

4. Aktualne godziny otwarcia Parku Wodnego są ogłaszane na tablicach informacyjnych w obiekcie oraz na stronie internetowej www.osir.soleckujawski.pl
5. Osoby korzystające z Parku Wodnego są zobowiązane do opuszczenia hali basenowej oraz strefy saun co najmniej na 15 min. przed obowiązującą godziną zamknięcia Parku Wodnego, w celu przebrania się i dokonania rozliczeń w kasie.
6. Ze względu na fakt, że bilety są sprzedawane na minimum jedną pełną godzinę, ostatnie wejście do Parku Wodnego jest możliwe nie później niż na 75 min. przed obowiązującą godziną zamknięcia Parku Wodnego.
7. Późniejsze wejście jest możliwe dla osób, które mają świadomość że kupując bilet na min. pełną godzinę, halę basenową i sauny opuszczą co najmniej na 15 min. wcześniej przed godziną zamknięcia. 
8. Godzina zamknięcia, oznacza godzinę do której należy przebrać się, rozliczyć w kasie i opuścić obiekt.

OPŁATY:

9. Aktualny cennik usług Parku Wodnego dostępny jest na tablicach informacyjnych umieszczonych przy kasie basenu oraz stronie internetowej www.osir.soleckujawski.pl
10. Wstęp na obszar Parku Wodnego odbywa się na podstawie opaski z transponderem, który uzyskuje się po wykupieniu usługi zgodnie z obowiązującym cennikiem usług. Opłata początkowa ma charakter przedpłaty i pobierana jest zgodnie ze specyfikacją konkretnego biletu.
11. Opaska umożliwia korzystanie ze wszystkich ogólnodostępnych urządzeń i stref Parku Wodnego z wyjątkiem Komnaty Solnej, a także służy do rejestracji czasu korzystania ze stref dodatkowo płatnych.
12. Końcowe rozliczenie zrealizowanych usług następuje przy wyjściu z Parku Wodnego, na podstawie zapisów z opaski.
13. Czas pobytu w Parku Wodnym liczony jest wg zapisów opaski, od momentu przekroczenia bramek przy kasie basenowej, do momentu odczytania jego pamięci przy rozliczeniu końcowym. Należność za przekroczenie czasu usług przedpłaconych jest liczona wg cennika, za każdą rozpoczętą minutę.
14. Przy wyjściu z Parku Wodnego opaskę należy oddać pracownikowi kasy.
15. Pełna należność za skorzystanie z usług Parku Wodnego musi być uregulowana w momencie opuszczania obiektu, zgodnie z obowiązującym cennikiem.
16. Wszelkie wątpliwości co do zasadności opłat naliczonych przez system, Klient powinien rozwiązywać drogą formalnej reklamacji. Złożenie reklamacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty naliczonej przez system należności. W wypadku rozpatrzenia reklamacji na korzyść Klienta, OSiR zwróci sporną kwotę w postaci dodatkowych wejść na basen.
17. W stosunku do osób uchylających się od uregulowania dopłat wynikających z rozliczenia końcowego będą stosowane odpowiednie środki i formy dochodzenia, przewidziane przez obowiązujące prawo.

OGRANICZENIA:

18. Zarządzający obiektem nie gwarantuje dostępu do wszystkich atrakcji i urządzeń Parku Wodnego  w każdym czasie, w szczególności jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia doraźnych remontów, konserwacji oraz usunięcia skutków awarii. Informacje o zakresie usług niedostępnych są publikowane w formie pisemnej informacji umieszczonej przy kasie basenowej. Klientowi, który pomimo świadomości istnienia takich ograniczeń decyduje się na skorzystanie z usług Parku Wodnego, nie przysługują z tego tytułu obniżki ceny lub zwroty oraz prawo do reklamacji.
19. Zarządzający obiektem może czasowo ograniczyć wstęp do Parku Wodnego bądź ograniczyć możliwość korzystania z jego poszczególnych funkcjonalności w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby osób korzystających w danym czasie z Parku Wodnego. Zastrzeżenie to odnosi się również do sytuacji czasowego wynajęcia Parku Wodnego albo jego części podmiotom trzecim.
20. W przypadku niskiej frekwencji, w godz. w których czynna jest strefa rekreacyjna,  atrakcje wodne włączane są na życzenie Klientów.
21. Strefy obiektu i atrakcje wodne wyłączone czasowo z eksploatacji, oznakowane są poprzez słupki ostrzegawcze oraz tablice informacyjne i korzystanie z nich jest w tym czasie zabronione.
22. Na terenie Parku Wodnego zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek działalności zarobkowej, w tym prowadzenia nauki pływania, bez zgody Dyrektora OSiR.
23. Nagrywanie filmów lub robienie zdjęć w Parku Wodnym nie może naruszać dóbr osobistych osób trzecich w zakresie obowiązującego prawa, a jeśli jest dokonywane w celach komercyjnych – wymaga uprzedniej zgody Dyrektora OSIR.

UBIÓR, HIGIENA:

24. Przed wejściem do przebieralni należy zmienić obuwie zewnętrzne na czyste klapki basenowe. Zmiany obuwia należy dokonać w przeznaczonym do tego miejscu w pobliżu szatni  w holu basenu, przy szatniach.
25. Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty strój basenowy, spełniający wymogi higieniczne, bez zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
* dla kobiet: jedno lub dwuczęściowy, przylegający do ciała,
* dla mężczyzn: kąpielówki bez kieszeni, przylegające do ciała.
26. Dzieci korzystające z pieluszek muszą w trakcie korzystania z basenu posiadać na sobie jednorazowe, wodoodporne „pieluchomajtki” do kąpieli.
27. Szatnia dla osób niepełnosprawnych jest udostępniana osobom o widocznej niepełnosprawności oraz innym osobom niepełnosprawnym, które okazały w kasie, w trakcie kupowania biletu, dokument świadczący o niepełnosprawności.
28. Park Wodny nie dysponuje szatnią rodzinną. W celu zachowania komfortu współużytkowników przebieranie się powinno odbywać się w boxach za przesłoną, które znajdują się  w szatniach z natryskami. Obsługa kasy może udostępnić rodzinie z dziećmi miejsce do przebrania w Szatni dla osób niepełnosprawnych, o ile pomieszczenie to w danym momencie nie jest wykorzystywane przez te osoby.
29. Przed wejściem na halę basenową oraz każdorazowo po skorzystaniu z toalety, Klient zobowiązany jest wziąć prysznic, a wchodząc na plażę basenową – przejść przez nogomyjki. Ratownik może odmówić wejścia na halę basenową Klientom, którzy nie zastosują się do tego punktu regulaminu.
30. Z Parku Wodnego nie mogą korzystać osoby z przeciwwskazaniami lekarskimi, z otwartymi ranami lub stanami zapalnymi skóry, a także chorobami dermatologicznymi skóry, innymi chorobami zakaźnymi, chorobami lub dysfunkcjami układu wydalniczego, z plastrami, bandażami, gipsem itp. na ciele oraz osobom, których stan higieny odbiega od ogólnie przyjętych norm.
31. Kasa basenowa może odmówić sprzedania biletu, a ratownicy doprowadzić do opuszczenia basenu przez osoby, których obecność może zagrozić zdrowiu innych użytkowników Parku Wodnego.

BEZPIECZEŃSTWO:

32. Dla celów bezpieczeństwa na terenie obiektu znajduje się system monitoringu. Dostęp do nagrań z kamer mają organy ścigania oraz Zarządzający obiektem. Zarządzający obiektem gwarantuje, iż monitoring prowadzony jest w sposób nienaruszający dóbr osobistych oraz godności Klientów.
33. Wszystkie osoby korzystające z obiektu są zobowiązane do podporządkowania się poleceniom związanym z zachowaniem bezpieczeństwa, które wydaje obsługa Parku Wodnego.
34. Zakazuje się przebywania w basenie sportowym osobom niepotrafiącym pływać.
35. W obrębie hali basenowej, z uwagi na ciągłe nawilżenie wodą powierzchni posadzek, należy zachować szczególną ostrożność w poruszaniu się. W tych miejscach zaleca się korzystanie z klapek basenowych, ze względu na ryzyko poślizgnięcia się.
36. Wnoszenie i korzystanie na terenie obiektu z własnego sprzętu sportowego może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody ratowników i ustaleniu z nimi warunków takiego użytkowania.
37. Użytkownikom zaleca się niewnoszenie na teren hali basenowej wartościowych przedmiotów.
38. Przed wyjściem z szatni na teren hali basenowej należy dokładnie sprawdzić, czy szafka została zamknięta. W przypadku stwierdzenia po powrocie do przebieralni braku rzeczy osobistych, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt pracownikowi kasy basenowej.
39. Należy zwracać uwagę na rzeczy pozostawione przez siebie na terenie Parku Wodnego, zwłaszcza w obrębie plaży basenowej oraz w strefach specjalnych.
40. O wszelkich sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia użytkowników oraz o innych wypadkach, jak również o nie- prawidłowej pracy urządzeń, należy bezwzględnie i natychmiastowo powiadomić ratowników.
41. Sygnałem alarmowym, wzywającym do natychmiastowego wyjścia z wody, jest sygnał TRZECH GWIZDKÓW ratownika. Po usłyszeniu sygnału należy opuścić nieckę i oczekiwać na dalsze polecenia ratowników lub personelu.
42. Ratownik wodny prowadzący działania ratownicze korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
43. Dzieci do lat 10 oraz dzieci nieumiejące pływać, mogą przebywać w obiekcie jedynie pod stałą, bezpośrednią opieką osób pełnoletnich. Opiekun płaci za pobyt na pływalni według obowiązującego cennika. OSiR  nie zapewnia opieki nad nieletnimi klientami basenu.
44. W obrębie torów pływackich obowiązuje ruch prawostronny wzdłuż torów. Maksymalna liczba osób pływających na jednym torze pływackim nie może przekraczać 8 osób.
45. Zaleca się szczególną ostrożność podczas używania w Parku Wodnym okularów oraz szkieł kontaktowych. Okulary korekcyjne osób przebywających w hali basenowej powinny być zamocowane na głowie w sposób uniemożliwiających ich spadnięcie.
46. Ze względu na zapewnienie zasad higieny i bezpieczeństwa osobom znajdującym się na terenie Parku Wodnego NIE WOLNO:

  • wchodzić do basenu z biżuterią oraz innymi ozdobami, które np. w wypadku zagubienia, mogą stanowić zagrożenia dla innych Użytkowników obiektu (w tym wsuwki, spinki, klamerki do włosów i in.),
  • korzystać ze zjeżdżalni w okularach,
  • pozostawiać jakichkolwiek przedmiotów w ciągach komunikacyjnych,
  • wchodzić do wody wbrew zakazowi ratowników oraz w czasie prowadzenia akcji ratowniczej,
  • przebywać po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,
  • wnosić i spożywać napojów alkoholowych lub środków odurzających,
  • skakać do wody bez zgody lub wbrew zakazowi ratownika,
  • wnosić jedzenia, opakowań szklanych, puszek, ostrych narzędzi, broni oraz innych niebezpiecznych przedmiotów,
  • biegać, popychać się lub wrzucać do wody, krzyczeć oraz zachowywać się w sposób zagrażający bezpieczeństwu własnemu oraz innych użytkowników obiektu,
  • wszczynać fałszywych alarmów,
  • wrzucać do wody jakichkolwiek przedmiotów,
  • wchodzić i wychodzić z basenów poza miejscami do tego przeznaczonymi (drabinki, schody),
  • wchodzić na stanowiska ratownicze oraz używać sprzętu ratowniczego,
  • zaśmiecać lub zanieczyszczać pomieszczeń oraz niecek basenowych, używać mydła i środków chemicznych na terenie hali basenowej,
  • niszczyć urządzeń i wyposażenia obiektu,
  • przemieszczać wyposażenia ruchomego bez zgody ratowników lub personelu,
  • palić tytoniu, żuć gumy i spożywać pokarmów na hali basenowej, pomieszczeniach przebieralni i natrysków, za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych,
  • załatwiać potrzeb fizjologicznych do wody lub w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • wprowadzać zwierząt, pojazdów (rolek, rowerów, desek, wózków) oraz przedmiotów utrudniających komunikację w obiekcie,
  • wchodzić na kwietniki, murki okalające basen oraz inne konstrukcje i urządzenia do tego nieprzeznaczone.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ:

47. Osoby ze schorzeniami serca, zaburzeniami krążenia, równowagi, chorobami uszu oraz po przebytych dłuższych chorobach korzystają z Parku Wodnego na własną odpowiedzialność.
48. Osoby naruszające porządek publiczny lub dobre obyczaje, stwarzające zagrożenie dla innych osób prze- bywających w obiekcie, a także osoby niestosujące się do przepisów niniejszego regulaminu lub do zaleceń służb porządkowych oraz pracowników, mogą zostać poproszone o opuszczenie terenu Parku Wodnego.
49. Osoby niszczące lub uszkadzające wyposażenie lub urządzenia obiektu ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrządzone szkody na zasadach ogólnych.
50. Za zniszczenie lub zgubienie czytnika kodującego, kluczyka do szafki basenowej oraz żetonu do szatni Klient ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych oraz wnosi opłatę określona w cenniku OSiR.
51. Rzeczy znalezione na terenie obiektu należy przekazać ratownikowi lub pracownikom kasy basenowej. Właściciel rzeczy pozostawionej na terenie Parku Wodnego jest zobowiązany niezwłocznie taką rzecz odebrać. Personel kasy basenowej wydaje rzeczy znalezione po identyfikacji ich przez właściciela. Przedmioty pozostawione w Parku Wodnym, które nie zostaną odebrane w ciągu trzech tygodni od daty pozostawienia będą uznane za porzucone i poddane likwidacji.
52. Reklamacje, skargi lub wnioski należy zgłaszać w sekretariacie OSiR w formie pisemnej, za pomocą znormalizowanego formularza udostępnianego przez obsługę. Do formularza reklamacji należy dołączyć bilet, a w treści zgłoszenia – sprecyzować przedmiot roszczenia oraz podać dane umożliwiające kontakt z osobą wnoszącą reklamację oraz jej identyfikację.

Aktualizacja 30.12.2024 r.